Her şeye rağmen medya ile ilişkiler…

Kurumsal iletişim departmanlarının, ister müdürlük olsun ister direktörlük, en önemli görev alanının hala medya ile ilişkiler olduğunu düşünüyorum. Kurumsal iletişim departmanlarının görev ve sorumluluklarının içinde medya ile ilişkilerin dışında birçok ortak nokta olduğu gibi şirketin faaliyet konusuna göre özel faaliyet alanları da olabiliyor. Ama en önemli ortak nokta, medyanın kendi içinde yaşadığı yoğun sirkülasyona rağmen medya ile ilişkiler olduğu gerçeğini yadsıyamayız.

Evet, dijital medya her geçen gün giderek  etkinliğini artırıyor ve başlı başına bir mecra olarak tüm heybeti ve bir o kadar da soru işaretleriyle karşımızda duruyor. Ancak bugün gerek sosyal medyada gerekse haber portallarında dolaşan ve hızla yayılan haberlerin büyük bir çoğunluğu günlük gazete ve ulusal TV kanallarının servis ettiği ya da yayınladığı haberlerden oluşmakta ve bu kaynaklardan beslenmektedir. Bu nedenle,  kurumsal iletişimcilerin medya ile ilişkilerinde dikkatli ve tedbirli olması, çok profesyonelce yönetmesi gerekmektedir. Çünkü medyada yayınlanan her haber şirketin algı yönetiminde etkin bir rol oynamaktadır.

Burada şahsi görüşüm; kurumsal iletişim departmanı içerisinde medya ile ilişkiler biriminin oluşturulmasının en ideal yöntem olduğu yönünde. Bu olmuyorsa departman içinde bu konuyla ilgilenen bir uzmanın görevlendirilmesi de faydalı olacaktır. İster uzman ister yönetici ya da müdür, bu kişinin gazeteci kökenli hatta mümkünse ekonomi basını kökenli olması ideal olandır. Bu arada eğer destek veren bir iletişim ajansı varsa bu ajansın medyada özellikle ekonomi basınındaki etkinliği, ajans seçiminde belirleyici olması açısından çok önemli. Çünkü kurumsal iletişim politikalarına yön verdiğimiz şirketlerin gazetelerin ekonomi sayfalarındaki etkinliği takdir edersiniz ki önemli bir değerlendirme kriteri olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Canan Soysal

KİD Yönetim Kurulu Üyesi

Twitter: @SoysalCanan

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Haziran 2016 sayısında yayınlanmıştır.