IBM’in Own Your Impact Çalışmasına Göre: “CEO’ların Ana Gündemi Sürdürülebilirlik”

IBM’in her yıl yaptığı “Own Your Impact” çalışması, 60’ı Türkiye’den olmak üzere, dünya çapında 3 binden fazla CEO’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

IBM (NYSE: IBM) İş Değerleri Enstitüsü (IBV) tarafından yapılan araştırmaya göre sürdürülebilirlik, kurumsal firmalar için en önemli konuların başında yer alıyor.

Sürdürülebilirliğin bir zorunluluk ve büyüme faktörü olarak kabul edildiğini ortaya koyan araştırmada, CEO’lar sık sık yönetim kurullarından ve yatırımcılardan gelen baskılarla karşı karşıya kalıyor, güvenilir veri kavrayışı eksikliği harekete geçme eylemlerini engelliyor.

Yapılan anketin sonuçlarına göre; katılımcıların yüzde 51’i önümüzdeki iki ila üç yıl içinde karşılaşacakları en büyük zorluklardan birinin sürdürülebilirlik olacağının altını çiziyor.

Bu bağlamda CEO’ların yüzde 95’i, sürdürülebilirlik stratejilerini uygulamada en azından pilot aşamada olduklarını bildirirken, yüzde 23’ü ise tüm kuruluşlarında uygulamaya aldıklarını belirtti.

Türkiye için temel çalışma bulguları ise şunları içeriyor;

CEO’lar, sürdürülebilirliğin gündemlerinde daha üst sıralara tırmandığını ve bunun iş performansını artırmaya yardımcı olabileceğine inandıklarını söylüyor.

Çalışmanın tamamına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.