Karmaşık dünyanın yeni rehberleri

Dünya hiçbir zaman anlaşılması kolay bir yer olmadı. Önceden bu anlaşılmazlığın sorumlusu bilgiye sınırlı erişim iken, şimdi bilgi yağmuru altında doğru ve işe yarar olan sonuca varmak bizi zorluyor. Son zamanların popüler yazarı tarihçi Yuval Noah Harari “21. Yüzyıl için 21 Ders” kitabına şu cümle ile başlıyor: “Yerli yersiz bilgi yağmuruna tutulan bir dünyada net olmak güç demektir.” Harari kitaplarıyla insanların kafasını “netleştirme” rolünü üstlenirken 21. Yüzyılın sorunlarını, mevcut siyasal, teknolojik ve ekolojik açmazları inceliyor ve insanlara büyük resmi göstermeyi hedefleyen bir rehber rolünü üstleniyor.

Geleneksel bilgi kaynaklarının gücünü yitirdiği, hakikatin ne olduğunun tartışıldığı, güvenilirliğin en önemli sorun olduğu bir dünyada iyi bir rehber ihtiyacı her zamankinden daha önemli. İletişimciler de aslında bu karmaşık dünyanın yeni rehberleri… Dünyanın risk haritasını iyi okuyan ve geleceğin sorumluluğunu üstlenen iletişimciler kurumlara da bu vizyonla bir yön çiziyor. Derinlik ve kuvvetli bir analiz yeteneği gerektiren iletişim mesleği; itibar yönetimi, kriz yönetimi, sürdürülebilirlik alanlarındaki hayati işlevleriyle bir destek değil, çok önemli bir yönetim fonksiyonu olduğunu her fırsatta ispatlıyor. Uzun bir dönem boyunca “medyada haber çıkarmak” ile özdeşleştirilen, daha çok kriz anlarında başvurulan mesleğin stratejik önemini kabul eden ve anlayan kurumlar fırtınalı denizde yolunu daha kolay buluyor. Sorumlu iletişimciler ise kurumlara deniz feneri rolünü üstlenirken, aslında değerler üzerinden yaptıkları çalışmalarla geleceğin yolunu da temizliyor.

Geleceğe yönelik senaryolarla birlikte, teknolojinin ilerlemesi ile kaybolacak ve değer kazanacak meslekler de sıklıkla tartışılıyor. Algoritmaların yönettiği bir uzak gelecekte ne olur bilinmez fakat bilgi yağmurunun içinden kurumlara bir netlik ve dolayısıyla güç sağlayan, dünyayı bekleyen risklere karşı değerlere tutunarak yol alan iletişim mesleği, bu yeni rehber rolüyle her zamankinden daha parlak bir kariyer olabilir. Değişimi anlama ve yönetme iddiasında olan iletişimcilerin bu rolün öneminin farkında olmaları ve gerekli donanımı edinerek kendilerini hazırlamaları artık daha önemli.

Başak Solmaz Karaüç
KİD Yönetim Kurulu Üyesi

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 86. sayısında yayımlandı.