İç İletişim ve Kurumsal Zindelik

Özellikle batı dünyasında gittikçe yaygın bir trend halini alan “Wellness” akımı artık kurumsal şirketlerin bünyesinde de yer almaya başladı.

Türkçede kısaca “esenlik” veya “zindelik” diyebileceğimiz bu kavramı nasıl tarif edebiliriz?  Wellness, “dengeli yaşam” gibi de düşünülebilir. Birçok tarifini bulabiliriz ama özetle en kabul edilebilir olanı belki de “sağlıklı yaşama ulaşmak için verilen bir karar, bir farkındalık, bir yaşam biçimidir”. Wellness kavramından genelde kastedilen, beden, beyin ve ruhun sağlık için bütüncül olarak ele alınmasıdır esasında.

Kurumsal çalışanların dengeli yaşam aktiviteleri, İnsan Kaynakları ve İletişim birimlerini tarafından çalışan motivasyonunu ve bağlılığını artırmak amacıyla da kullanılabilir mi? Kurumların yaptığı Wellness projeleri, genelde çalışanlardan tam not almaktadır. Artık çalıştığımız kurumlarda maaş, prim, sağlık sigortası ve yan haklar dışında başka şeyler de arıyoruz. Esnek çalışma saatlerinin uygulandığı, güzel ofis ortamlarının olduğu, farklı izin kavramlarının uygulandığı şirketleri beğeniyoruz.

Araştırmalar, kurumsal zindelik uygulamaları ile çalışanlardaki stres seviyelerinin düşürülebileceğini ve verimliliğin artırılabileceğini gösteriyor. Böylelikle strese bağlı hastalıklar ve bu hastalıkların yol açtığı işe gelmeme gibi sorunlar da azaltılabiliyor.

Kurumlarda zindelik konusunda neler yapılabilir? Bazı kurumlar ücretsiz grip aşısı sağlıyor, check-up uygulamaları yapıyorlar. Spor aktiviteleri organize ediyorlar. Bazıları ise değişik konularda farkındalık eğitimleri ve atölyeler yapıyorlar. Bunların arasında sigarayı bırakma, sağlıklı beslenme, stres ile mücadele, iş-özel hayat dengesi kurma gibi konular oluyor. Çalıştığım şirketteki wellness programı kapsamında ayın ilk günü ofise gelen masör ve masözlerimiz, çalışanlarımıza oldukları yerlerde kısa boyun/omuz masajları yapılıyor.

Şirketinizde bu anlamda bir kurumsal zindelik programının olmasının zamanı geldi mi? Bence kurumsal iletişimci olarak insan kaynakları ve üst yönetim ile oturup bunu konuşmanın zamanı geldi de geçiyor.

Murat Lecompte
KİD Yönetim Kurulu Üyesi

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 85. sayısında yayımlandı.