Sponsorun kim olduğunu gösterir

İletişimin önemli araçlarından biri olan sponsorluk, reklama göre daha düşük bütçeyle hedef kitleye ulaşabilmek, markaya olan güveni ve sempatiyi artırarak duygusal bağ kurmak, rakiplerden farklılaşmak için bulunmaz hint kumaşı. Tabii bunu doğru stratejiyle, doğru ellerde şekillendirebilirseniz.

Amerika’da yayınlanan IEG Sponsorship Report‘a göre, global sponsorluk harcamaları 2018 yılında 65.8 milyar dolara yükselmiş. Bu harcama trendi ülkemizde de özellikle spor sponsorluklarındaki artışla kendini gösteriyor.

Doğru stratejiyle kurgulanmış; şirketin pazarlama iletişimi stratejileri ve kurum kültürüyle uyumlu sponsorluklar şirket imajını güçlendirmede, satışları artırmada, iyi ilişkiler geliştirmede ve hedef kitleyle duygusal bir bağ kurmada katkı sağlarken logonuzun yanlış kurum ve şirketlerle bir arada görünmesi markanızın ciddi anlamda itibar kaybına yol açabilir. Bu nedenle iş birliği yaparken hatır gönül işlerinden, kişisel ricalardan ziyade bu kriterlerin göz önünde bulundurulması; sponsorluğun dayatılan kalıplarını kabullenmek yerine firmanın en fazla fayda sağlayacağı içerikte bir konumlandırma yapılması gerekiyor.

Sponsorluğu başarılı kılan çok önemli bir faktör de entegre sponsorluk iletişimi. Medya iletişimi, sosyal ve dijital medya iletişimi, reklam, etkinlik ve iç iletişim ile desteklediğiniz sponsorluğun tadından yenmez. “Bu projeye sponsor olduk, çok da güzel oldu, herkes çok beğendi” deyip kenara çekilmek de yeterli değil tabii. İş birliğinin etkisini ortaya koyacak somut ölçümleme tekniklerinden yararlanmak şart. Bunlar ulaşılan ve etkilenen kişi sayısı, yaratılan satış potansiyeli, harcanan bütçe ve dönüşü, medya yansımaları olarak tanımlanabilir.

Prestijli markalarla yanyana, toplumsal fayda sağlayan, yenilikçi ve sürdürülebilir sponsorluk projeleri ile markaya değer katarak sempati ve güveni artırmak mümkün. Sponsorluğun dünyanın en hızlı gelişen pazarlama araçlarından biri olması da bunun en somut göstergesi.

Özlem Kaya
KİD Etkinlik Komitesi Lideri

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 91. sayısında yayımlandı.