Pandemi ile iletişimde değişen dengeler ve yeni normal

Pazarlama ve iletişim dünyası, yapısı gereği kendini dünyanın değişen trendlerine ve meydana gelen global olaylara hızlıca adapte etmesi gereken ve tabiri caizse her gün yeniden doğan bir alem. Bu alemi en son, COVID-19 pandemisi vurdu ve henüz etkileri geçmiş değil. Günümüz pazarlama ve iletişim araçlarına sosyal mecralarda her gün bir yenisi eklenirken, Covid- 19 pandemisi ile birlikte gelen kısıtlamalar ve kapanan mağaza ve AVM’ler özellikle moda gibi hayati önem taşımayan sektörleri iyiden iyiye online iletişime ve sosyal mecralara itti. Tüketicisi ile yüz yüze gelme şansını kaybeden moda sektörü de çareyi aniden dijitalleşmekte buldu.

Sosyal Medya ve Online Kurtarıcılar

İnternette harcanan vakit bir anda %70 ve sosyal platformlarda yaratılan etkileşim %61 artış gösterince, markalar müşterisi ile dirsek temasını kaybetmeme şansını, Instagram, Facebook, TikTok, Snapchat ve Twitter gibi mecralarda yakaladı. Şimdilerde yorulan gözleri dinlendirmeye ve farklı duyulara hitap ederek yeni bir alışkanlık yaratmaya çalışan Clubhouse ise markaların en yeni pazarlama mecrası olmaya hazırlanıyor. Spesifik olarak moda dünyası ise her sezon ihtişamlı birer etkinlik haline gelen defilelerde yakaladığı tanıtım fırsatını ve yarattığı heyecanı, online mecralara taşımak durumunda kaldı.

Gerçekleşemeyen moda haftaları markaları hem daha inovatif olmaya hem de gerçek bir şovun verdiği tatmini taklit edebilme çabası ile yaratıcılığın sınırlarını zorlamaya itti ve ortaya ilk dijital moda haftaları çıktı. Her ne kadar büyük bir kesim yaratılan dijital ortamların kanlı canlı modelleri ilk defa sergilenen kıyafetler ile izlemenin yarattığı aidiyet duygusunu yeterince yaşatmadığını savunsa da, iletişim açısından gelinen noktada dijital şovlar bir süre daha bizimle olacak gibi duruyor.

Dijital Pazarlamanın Yükselişi

Online mağazalar ve geliştirilen alışveriş aplikasyonlarının önümüzdeki dönemde fiziksel mağazaların önüne geçeceği de beklenen bir durumdu. Covid-19 bu değişimi de bir hayli hızlandırarak online mağazaları markaların en büyük vitrini haline getirdi. Haliyle dijital pazarlamanın da önü açılmış ve önemi artmış oldu. Sokağa

çıkamayan müşterisine otobüs durakları yerine piksel piksel örülen bannerlardan ulaşmaya çalışan markaların en büyük kurtarıcısı ise dijital reklamlar oldu. Bir tıkla milyonlarca insana ulaşabilen ve daha da önemlisi analiz edilebilen dijital reklamlar önümüzdeki dönemde pazarlamanın en önemli yapıtaşlarından olacak gibi duruyor.

 

Vildan Yıldırım

KİD Üyesi

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 110. sayısında yayımlanmıştır.