Kristal Elma’dan iletişimcilere yansıyanlar

Son söyleyeceğimizi baştan söyleyelim: Kristal Elma bu yıl çıtayı bir adım daha yükseğe çıkarttı ve geçen yılın tesadüf olmadığını kanıtladı. Önümüzdeki yıl etkisinin daha da güçlü olacağını, bir çekim merkezi olacağını rahatlıkla öngörebiliriz. Kristal Elma gibi festivallerin, buluşmaların en önemli özelliğini, günlük hayatın içinde dağınık olarak işleyen girişimleri ve o girişimlerin arkasındaki fikir sahiplerini kısa bir süreliğine bir araya getirmesi olarak görüyoruz. Bu buluşmalar, geleceği şekillendirecek yeni sentezlerin imkanını kendi içinde barındırır. Aynı zamanda, o coğrafyanın belli bir açıdan fotoğrafını ortaya çıkarır.

17-19 Eylül’de santralistanbul’a uğrayanların karşılaştığı fotoğraf, Türkiye’de yaratıcı endüstrilerin geldiği nokta açısından oldukça doyurucuydu. Festivalin önümüzdeki dönemde ne gibi etkileri olacağınıysa hep beraber göreceğiz ama heyecanlı olmak için yeterince nedenimiz bulunuyor.

Kurumsal iletişimciler için Kristal Elma, özellikle marka bilinirliği ve saygınlığı konusunda yaratıcı kampanyaların neler başarabileceğini topluca görebilme fırsatı sundu. Cesur, risk alabilen ve bu sayede ciddi bir etki yaratabilen kampanyaların arkasında ajanslar için uygun zemini hazırlayan kurumlar yer alıyor.Kurumların vizyonunun genişliği oranında tüm tarafların kazanabileceği, uzun soluklu işbirlikleri ortaya çıkıyor.

İkinci  faydaysa, içinde yaşadığımız ve faaliyet gösterdiğimiz toplumun kodlarını yaratıcı endüstrilerin gözünden özlü ve çarpıcı bir şekilde görebilmekti. Değişim hızının her geçen gün arttığı ve gitgide küçülen bir dünyada, bu hıza ayak uydurabilmek ve doğru cevapları oluşturabilmek iletişimciler açısından önemli bir mesele. Doğası gereği avangard olan yaratıcı endüstrilerin işlerinde geleceğin ipuçlarını görmek mümkün; dolayısıyla Kristal Elma iletişimciler için faydalı doneler barındırıyor.

Yağmurlu havaya karşın binlerce katılımcıyı ağırlayan Kristal Elma’da emeği geçen herkesi tebrik etmek gerekiyor. Gelecek yılki festivali heyecanla bekliyoruz.

 

Bengi Vargül
Kurumsal İletişimciler Derneği Eski Başkanı
Twitter@bengivargul

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Ekim 2014 sayısında yayınlanmıştır.